Sizin zihninizde de hiç durmadan konuşan birisi var mı? Yaptığınız şeyin doğru olmadığını söyleyen, her an başınıza kötü bir şey geleceği fısıldayan, başladığınız her iş için boş yere kürek çektiğinizi bağıran birisi var mı? İç ses adı verilen o uğultudan nasıl kurtulacağınızı, zihnimize yuva yapmış o gamlı baykuşu nasıl susturmanız gerektiğinin biliyor musunuz?

Olumsuz iç sesinizi, olumlu iç sese çevirerek zihninizdeki o gamlı baykuşu susturabilirsiniz. Yani kendi kendinizle konuşurken kavga etmek yerine sakince tartışmayı öğrenebilirsiniz. O zaman iç sesinizin size gerçekleri göstermeye ve uyarmaya çalışan bir dost olduğunu fark edebilirsiniz.

Gelelim olumsuz iç sesimizi susturmak için yapmamız gerekenlere;

Öncelikle İç Sesin Ne olduğunu öğrenin!

Ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyi yok etmeniz mümkün değil. İşte bu nedenle iç sesinizin sizin üzerini örtmek istediğiniz düşünceleriniz ve saklamaya çalıştığınız korkularınızdan başka bir şey olmadığı gerçeğini görmelisiniz. Yani o sesin tamamen size ait olduğunu ya da sizin davranışlarınızdan kaynaklandığını bilmelisiniz.

Kafanızdan Geçenleri Tek Tek Yazın!

“Yapamazsın, ne kadar beceriksizsin, aferin sana yine yaptın yapacağını, bir kere de eline yüzüne bulaştırmadan bir şey başar, zaten hep böyleydin, boşuna uğraşma olmayacak, hayaller âlemin de yaşıyorsun…” gibi sözleri görmezden gelmek yerine neden bu seslerin çıktığını düşün. Her olumsuz düşüncenizi yazın ve sebebini düşünün. O zaman iç sesinizin size ne söylemek istediğini çok daha net anlayacaksınız.

İç sesinize sürekli “NEDEN ”diye sorun.

Diyelim ki iç sesiniz size yapmak istediğiniz işte asla başarılı olamayacağınızı söylüyor. Ona “neden” diye soru sorun. Neden başarılı olmam? Eksikliğim ne? Nerede hata yapıyorum? O adımı atarsam başıma gelebilecek en kötü şey ne? Sürekli sorular sorarak belki de kendinize bile itiraf edemediğiniz korkularınızın farkına varabilirsiniz.

Odak noktanızı değiştirin.

Olumsuz iç sesi susturmak için onun size söyledikleriyle alakası olmayan işlerle uğraşmayı deneyebilirsiniz. Aynı şekilde bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak, çıkıp biraz hava almak, etrafınızdaki insanları gözlemlemek, şarkı söylemek iç sesinizi susturma konusunda size yardım edebilir.

Olumsuz iç ses yüzünden problem yaşayanların çoğunun negatif bakış açısına sahip olduğunu biliyoruz. Aptalım, yetersizim, başarısızım, tembelim, değersizim, sevilmiyorum, iticiyim, terk edilirim, çekici değilim vb. gibi etiketleri kendimize yapıştırmamalıyız. Olumsuz cümleler yerine olumlu olanları kullanarak, bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Ağzınızdan çıkan kelimelerin zihniniz üzerinde ne kadar etkili olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Örneğin; “hasta değilim” yerine “sağlıklıyım” demek gibi! Ya da “başarısız olmayacağım” demek yerine “başarılı olacağım” demek gibi!

Düşünceleriniz efendisi siz olduğunuzda, olumsuz iç sesinizden de büyük oranda kurtulduğunuzu göreceksiniz. Yani kişi kendisiyle ilgili ne düşünüyorsa, onu yaşar, onu yaşatanı çeker ve onu devam ettirir. Kendimizle ilgili düşüncelerimizi değiştirmeden ilişkilerdeki rolümüzü, iş hayatındaki duruşumuzu değiştiremeyiz.

İç sesinizi değiştirin, hayatınız değişsin. Formül bu kadar basit…

Sağlıcakla kalın.

NOT: Yazılarım, Kişisel Gelişim ve Bilinçaltı Terapileri ile ilgili bana sormak istediğiniz bir şey olursa @ofkekontrolu_nikbindanismanlik  instagram hesabından ve 0530 66 951 03 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.